Staj İşlemleri Süreçleri ile Alakalı Kullanım Kılavuzu

Staj ve staj işlemleri

Staj akademik kariyer devam ederken öğrencilik hayatında öğrenilen bilgilerin, iş dünyasında “pratikte” uygulanmasını sağlayan çalışma şekline verilen isimdir. Staj sayesinde eğitimini tamamlamak üzere olan öğrenciler iş hayatına daha hızlı bir şekilde adapte sağlar.

Staj işlemlerinin adım adım nasıl oluşturulduğu , firma bilgilerinin nasıl girildiği, staj ilan işlemleri , staj ilan başvurularının nasıl yapıldığı aşağıda detaylı anlatılmıştır.


1.Staj İlan Metinler


 Bu kısımda stajı ilan etmek istediğimiz metni ve ilan kodunu sisteme giriyoruz.  Ekle diyerek staj ilan metnimizi ekliyoruz.Bu metin yayınlamasıyla ilgili ilan metni sistem tarafından yayınlanacaktır.


2. Staj İlan Firmalar

Bu başlıkta stajyer kabul eden  firmanın öncelikli olarak sisteme bilgilerinin girilmesi gerekir. Staj ilan başlığı altından staj ilan firmalar başlığına tıklanır.
Ardından yeni bir firma ekleyeceğimiz için ekle butonuna basılır.Açılan sayfa da firma adı, faaliyet alanları, adresi, firma e-postası ,şifresi gibi bilgileri girilir ve kaydet denilir. Firma artık sisteme kayıt edildi.Kayıt edildikten sonra staj ilan firmalar başlığına tıklandığında ana sayfada ki filtrele seçeneklerinden birini yada birkaçını kullanarak arama yapabiliriz . Biz az önce kayıt ettiğimiz öznur deneme firmasını  firma adı kısmına yazarak görüntülenmesini sağladık.3.Staj İlan İşlemleri


Bu kısımda staj ilanını yayınlamadan önce hangi yıl ve dönem de , eğitim birimi ve programda staj başvuruları olacak o bilgiler giriliyor. Bir önceki adımda eklemiş olduğumuz ilan kodunu seçiyoruz. Staj ilan tarihi, Staj başlama ve bitiş tarihi, öğrenci GANO Alt Limiti, Staj ilan metni, Gerekli belge kodları ve sınav kodları gibi gerekli tüm bilgiler staj ilan işlemleri kısmına girilir. Girildikten sonra kaydet denilerek sistem tarafından kaydedilmiş olunur.

Staj için başlangıç ve bitiş tarihlerini girebilmektedir.
4.Staj İlan Başvuruları


Bu adımda staj ilan başvuruları gözükecektir. Öğrenciler kendisine uygun olan staja başvuru yapıp kaydet dediğinde bizde bütün başvuruları görüntüleyebileceğiz.Bunu daha iyi anlatabilmek için bir öğrenci tarafından staj başvurusu yapıp bu kısımda gözüküp gözükmediğine bakalım. Öğrenci tarafından sisteme girdikten sonra staj başvuru işlemleri kısmına girdiğimizde sisteme kaydedilmiş başvuru yapılabilecek açık staj ilanlarını görüyoruz.

Başvuru kısmında en fazla staj yapılacak gün sayısı girilebilmektedir.İşlemler kısmında başvuru yap  kısmına tıklanır ve aşağıdaki sayfa açılır.

Staja esas olan tanımlanan staj dersini seçebilmektedir.


Bu kısımda staj başlama ve bitiş tarihi, toplam staj gün sayısı, haftalık staj gün sayısı, staj firması ve dersi seçilir. Başvuru yap  denilerek staj başvurusu tamamlanır.

Öğrenci staj bilgilerini görüntüleyebilmektedir.

Başvuru durumu da aşağıdaki şekilde görüntülenir.


Eğer staj başvurunuzu iptal etmek isterseniz staj başvuru kısmından sil diyerek silebiliriz.

Staj ilan başvurularına girdiğimde artık başvuruyu görüntüleyebilirim.


Buradan da onaylayabilmek için onay verilir. Onay ver dedikten sonra

açıklama girilmek istenirse bu kısma girilir ve onayla denir.

 Ve şu uyarı penceresi açılır   stajı onayladığımızdan emin misiniz ? diye soru sorar ve cevaplarız.

Staj ilan başvurusunu onayladıktan sonra artık öğrencinin stajı kabul edilmiş olunur.5-ÖĞRENCİ SİSTEMİ

-Öğrenci tarafından sisteme giriş yapalım.  Başvurusu onaylanmış öğrencilerin yapabilecekleri işlemler için ;

başvuru işlemleri başlığı altından  staj  başvuru işlemlerine tıklayalım.
Açılan ekranda öğrencinin yaptığı  başvurusunun onaylandığı görünecektir. Firma onayladığında onaylandı eğer onaylanmasaydı red edildi yazısı görünecekti.
A-Aşağıdaki göz butonuna(firma bilgileri )  tıklayalım .
Buradan öğrenci firma bilgilerini görüntüleyebilmektedir.


B-Aşağıdaki gibi kalem butonuna (işlem) tıklayalım.Öğrenci açılan sayfa da  firmanın istediği evrakları yükleyebilir. Staj belgelerine firmanın istediği  belgeleri  yükleyebilir , staj defterine tarihleriyle birlikte yapılan işlerin kaydını tutabilir .


                                                                                                                                               (RESİM 1 STAJ BELGELERİ-STAJ DEFTERİ)


Staj Belgeleri Ekleme ;

Yukarıda ki resimde((RESİM 1 STAJ BELGELERİ-STAJ DEFTERİ)    staj belgeleri kısmında kare içine alınmış yükle butonuna tıklanır. Ve açılan sayfa da eklemek istediği belgeyi dosya olarak seçip belge yükleye tıklanmalı. Belge yükleme işlemi tamamlanmış olur.

Staj Defteri ;

Yukarıda ki resimde((RESİM 1 STAJ BELGELERİ-STAJ DEFTERİ)   staj defteri kısmında kare içine alınmış ekle butonuna tıklanır. Ve açılan sayfa  da  yapılan iş , tarih ve yapılan iş açıklama kısımları doldurularak kaydet butonuna tıklanarak kayıt edilir. 


Kayıt ettiğimiz not aşağıdaki gibi görünecektir. Şuan yazmış olduğumuz işveren tarafından onaylanmadığı için onay durumu bekliyor gözükmektedir. Firma onayladıktan sonra onaylı gözükecektir. Sağ tarafta bulunan butonlardan silme işlemi yapabilir yazmış olduğumuz yazılarda düzenlemeler yapabiliriz.Firma onayladığın da aşağıdaki resimdeki gibi gözükecektir. ve düzenleme işlemi yapılamamaktadır sadece görüntülenebilir.C-Aşağıdaki gibi  butona (devam durumu) tıklayalım.Öğrenciler burada devamsızlık bilgilerini tarihleriyle birlikte görüntüleyebilir. 


6-FİRMA SİSTEMİ


 Firma olarak sisteme giriş yapılmak istendiğinde http://ogrenci.elasoft.com.tr/OBS_StajIlanFirmaIslemleri/StajIslemleri sayfasına  tıklayıp (her üniversitenin giriş yapacağı sayfası farklıdır) sisteme kayıt edilmiş e posta ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz . Sayfa ya tıklayıp az önce kayıt ettiğimiz kullanıcı bilgilerini  [email protected] şifre olarak ta 123456  yazıp giriş yapalım.
Giriş yaptığımızda  aşağıda ki ekran karşımıza gelecektir . Staj işlemleri başlığından aktif olarak staj ilanlarınızı yada daha önce verilmiş ilanlarınızı görüntüleyebilirsiniz. . Şuanda aktif bir ilanımız bulunmaktadır. Sağ tarafta bulunan göz butonuna tıklayarak  staj detaylarını görüntüleyebilirsiniz . Diğer butona tıkladığımızda  bu staj ilanına başvurmuş  öğrencilerin listesini görüntüleyebilirsiniz. 

Başvuru yapan öğrenci listesi butonuna tıklayalım .

Karşımıza gelen ekranda bu staj ilanına başvurmuş öğrencilerin listesini görmekteyiz.Stajyer Bilgileri

Aşağıdaki sarı kalem ile işaretlenmiş butona tıklayalım.Açılan sayfa da başvuru yapan öğrencinin staj bilgilerini(başlama- bitiş tarihleri , toplam staj süresi vb.) görüntüleriz.
Staj Defteri 

Aşağıdaki sarı kalem ile işaretlenmiş butona tıklayalım.Açılan sayfa da öğrencinin staj defterine tarih vb. girdiği bilgileri görüntüleyebilir eğer uygun görülürse onaylama işlemi yaparız.

Aşağıda ki resimde öğrencinin staj defterine yazdığı görüntü yer almaktadır.Sağ kısımda bulunan göz butonuna tıklayarak öğrencinin deftere hangi tarih olarak hangi işi yaptığını görüntüleyip inceleyebiliriz. kırmızı kalem ile işaretlenmiş yeşil butona tıkladığımızda öğrencinin o gün yaptığı işi onaylamış oluruz. Eğer bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsak ya da düzeltilmesi gerecek bir yer varsa kırmızı butona tıklayarak red etme işlemini yapabiliriz. Biz onaylama butonuna basarak onaylıyalım. Ve onayladığımızda aşağıdaki gibi görüntülenecektir.Staj Belgeleri/Staj sınavları

Aşağıdaki sarı kalem ile işaretlenmiş butona tıklayalım.Açılan ekranda öğrenciye ait staj belgelerini ve staj sınav ve tarihlerini görüntüleriz.Firma Değerlendirme Soruları

Aşağıdaki sarı kalem ile işaretlenmiş butona tıklayalım.
Açılan sayfa da Firma Değerlendirme sorularını görüntüleyebilirsiniz.
Stajyer Devamsızlık Günleri

Aşağıdaki sarı kalem ile işaretlenmiş butona tıklayalım.


Açılan sayfa da öğrencinin gelmediği devamsızlıklarını ekle butonuna tıklayarak tarih seçip açıklama yazarak kayıt edebilir. Ve geçmiş devamsızlıklarını buradan görüntüleyebilirsiniz ya da devamsızlık bilgilerini girebilirsiniz . Ekle butonuna tıklayalım. Tarih kısmına 01.06.2022 açıklama kısmına da gelmedi yazdık siz devamsızlığa ait bi notta yazabilir kaydet butonuna tıklayarak devamsızlığı kaydedebilirsiniz.